Czy istnieje wymóg wykonania instalacji odgromowej?

26 lipca 2011 15:38:18 | Piotr Cybulski

Drukuj | A A A

Jak wiadomo, pioruny najczęściej uderzają w wysokie maszty czy też iglice wysokich budynków. Domki jednorodzinne nie są tak wysokie jak wyżej wymienione elementy, jednak niekiedy warto zamontować instalację odgromową.

Jeżeli dom znajduje się w pobliżu wysokich konstrukcji nie ma takiej potrzeby. Inaczej sytuacja wygląda, gdy osiedle składa się z samych niskich zabudowań. Wtedy lepiej wykonać instalację odgromową, która przeniesie wyładowania energii z chmur prosto do ziemi. Należy pamiętać o tym, by zaplanować wykonywanie instalacji odgromowej w momencie wznoszenia dachu. W przypadku gdy o tym zapomnimy, późniejszy montaż instalacji odgromowej może nieść za sobą pewne szkody, takie jak choćby zniszczone dachówki.

Sam koszt instalacji nie jest duży w porównaniu do kosztów całej inwestycji budowy domku jednorodzinnego. Dlatego, aby spać spokojnie, najbezpieczniej zdecydować się na instalację piorunochronów itp.

Wszelkie informacje na temat wymogów wykonana instalacji odgromowej można znaleźć w „Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” wraz z późniejszymi zmianami dotyczącymi tego rozporządzenia.