Inwestycje Grupy IKEA w Częstochowie

18 września 2011 11:10:05 | Ewa Kowalska

Drukuj | A A A

Fot. IICG Polska

Zobacz więcej zdjęć

Najnowsza w Polsce inwestycja spółki Inter IKEA Centre Group to nie tylko nowe centrum handlowe w Częstochowie, lecz także drogi, które połączą dzielnicę Północ z budowanym węzłem DK1.

Należąca do grupy Ingvara Kamprada spółka Inter IKEA Centre Group (IICG) w porozumieniu z władzami Częstochowy już wkrótce ustali harmonogram inwestycji, które zamierza zrealizować w mieście w ciągu najbliższych kilku lat. Oprócz własnego sklepu meblowego szwedzki koncern chce zbudować drogi potrzebne do bezpośredniej obsługi centrum handlowego, a co więcej współfinansować drogę, która połączy dzielnicę Północ z dwupoziomowy węzłem budowanym przy ulicy Makuszyńskiego w ramach drogi krajowej nr 1 (DK1). Na tę ostatnią inwestycję spółka IICG Polska wyłoży 18,5 mln zł, co pokryje blisko połowę całości kosztów. W harmonogramie przedsięwzięcie to będzie zaplanowane prawdopodobnie jako pierwsze i dopiero po jego zakończeniu rozpocznie się budowa sklepu IKEA.

Własne centrum handlowe szwedzkiego dewelopera powstanie na działce o powierzchni 30 ha. Obiekt będzie mieć 120 tys. m2, a właściciel zapłaci rocznie ok. 2,6 mln zł podatku od nieruchomości.

Chęć finansowego wsparcia inwestycji niezwiązanej bezpośrednio z własnym projektem IICG wydaje się wpisywać w misję szwedzkiej spólki do tworzenia „lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi”.

Parki handlowe spółki IICG

Obecnie w Polsce spółka Inter IKEA Centre Group realizuje budowy dwóch parków handlowych wraz ze sklepami IKEA. Ich otwarcie planowane jest na marzec 2014 roku. We Wrocławiu o powierzchnię 65 tys. m2 rozbudowywany jest kompleks handlowy na Bielanach – oprócz sklepu z meblami powstanie centrum handlowe ze 150 sklepami oraz kinem. Natomiast w Lublinie powstaje sklep IKEA o powierzchni 35 tys. m2, a na kolejnych 41 tys. m2 hipermarket i sklep budowlany. Z kolei w Poznaniu w pobliżu sklepu IKEA na Franowie trwa rozbudowa kompleksu o pasaż handlowy; jego ukończenie nastąpić ma przed końcem 2012 roku.

Kolejne plany inwestycyjne szwedzkiego koncernu dotyczą Opola. Pod koniec sierpnia br. radni miasta uchwalili plan zagospodarowania dla terenów pomiędzy północną obwodnicą miasta a kompleksem handlowym Turawa Park, gdzie powstanie pierwszy w Opolu sklep IKEA.