Ogród w lesie

3 października 2011 12:31:56 | Magdalena Kuta

Drukuj | A A A

Co zrobić, gdy działka, którą kujemy, znajduje się w lesie? Jak urządzić w takiej sytuacji ogród? Czym się kierować? Jakie wybrać rośliny?

Leśny ogród

To, że w ogrodzie królują drzewa, nie oznacza, że musimy rezygnować z rabat kwiatowych i krzewów. Nie ma przecież nic piękniejszego niż starodrzew, pośród którego urządzimy przytulne miejsce do siedzenia i odpoczynku. Drzewa rosną bardzo długo a ci, którzy mają ich pod dostatkiem na swojej działce, są szczęściarzami. Trzeba tylko odpowiednio rozplanować rośliny, aby nadać ogrodowi charakter. Kierujmy się naturalnym wyglądem lasu. Jego struktura jest piętrowa. Najwyżej znajdują się korony drzew. Pod rozłożystymi koronami znajdzie się miejsce dla niższych krzewów i pnączy. To one stworzą tzw. podszyt. Sam dół kompozycji, czyli runo, wypełnimy bylinami i małymi krzewinkami.

W cieniu wielkich drzew dobrze poradzą sobie krzewy lubiące półcień. Trzeba wziąć pod uwagę również warunki glebowe. W takich miejscach świetnie sprawdzą się różaneczniki, porzeczka alpejska czy kalina. Znajdzie się też miejsce na trzmieliny europejskie, hortensje i jaśminowce. Jeśli chcemy w ogrodzie stworzyć prawdziwą gęstwinę, posadźmy wyjątkowo ekspansywną tawlinę jarzębolistną.

Krzewy dosadzamy na wiosnę, wtedy na pewno się przyjmą. W pierwszej kolejności należy jednak przygotować stanowiska, tj. dołki wypełnić kompostem lub nawozem, a potem świeżo posadzoną roślinę solidnie podlewać. Zapewni to jej dobre warunki do stworzenia mocnego systemu korzeniowego, a dzięki temu w następnych latach nie będzie wymagała naszej uwagi.

W cieniu drzew

Bez wątpienia to drzewa decydują o charakterze leśnego ogrodu, choć nie oznacza to, że musimy rezygnować z posiadania kwiatów i pnączy. Zanim rozwiną się liście, pod drzewami uczynią to rośliny cebulowe. Mogą być to tulipany, hiacynty czy żonkile. Trochę koloru pośród kiełkującej zieleni urozmaici wygląd wiosennego lasu. Pięknie wyglądać będzie też kobierzec utworzony z zawilców. Pokryje całe leśne runo kwiatami o białej barwie. W tej roli sprawdzą się też wczesnowiosenne byliny, takie jak: przylaszczka pospolita, fiołki, ranniki i prymulki.

Dobrym rozwiązaniem jest też posadzenie pnączy. Oplotą one pnie starych drzew. W cienistych lasach sprawdzi się hortensja pnąca. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina o dużych rocznych przyrostach, dlatego koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią lokalizację. Na półcienistych rabatach poradzi sobie także kokornak i bluszcz. Sadzenie pnączy ma też na celu „postarzenie” lasu. Pnie oplecione bluszczem sprawiają wrażenie, jakby las znajdował się w tym miejscu od setek lat.

Byliny jako leśne runo

Po przekwitnięciu wiosennych roślin pod drzewami rozgoszczą się byliny cieniolubne. Standardowym zestawem leśnych bylin są konwalie, barwinek i funkia. Ale jest mnóstwo innych, równie uroczych roślin lubiących towarzystwo drzew liściastych. Idealnie na takie stanowisko nada się ułudka wiosenna, miodunka plamista, orliki czy serduszka wspaniała. Także zimozielona pragnia japońska dobrze znosi cień i lubi próchniczną glebę wokół drzew.