Najstarsza w Poznaniu secesyjna kamienica na sprzedaż

5 sierpnia 2011 16:39:09 | Ewa Kowalska

Drukuj | A A A

Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 - frontowa część budynku (sierpień 2011). Fot. Ewa Kowalska

Zobacz więcej zdjęć

Taka okazja nie powtórzy się, bo pierwsza w Poznaniu kamienica secesyjna jest tylko jedna. Na sprzedaż wystawiono zabytkowy budynek wybudowany w latach 19031904, mieszczący się przy ul. Poznańskiej 50. Czy znajdą się nabywcy skłonni dać za ponad stuletnią staruszkę 6 mln zł?

Przypuszcza się, że znajdująca się na Jeżycach kamienica jest pierwszą secesyjną kamienicą, jaką wybudowano w Poznaniu. Sam ten fakt podnosi atrakcyjność oferty, bo czyni obiekt wyjątkowym. Potencjalni nabywcy mogą jednak utracić zainteresowanie w momencie, gdy kamienicę zobaczą.

Obserwując z zewnątrz ponad stuletni, pięciokondygnacyjny budynek, dostrzeżemy, że jego bryła ma pierwotny kształt, dach jest wielospadowy, fasada pierwotnie w całości otynkowana i wzbogacona w dekoracje sztukatorskie o motywach roślinnych. Obecnie tynk niestety wybrakowany jest w blisko 50%. Zniszczeniu uległy także dwie figury na wspornikach portalu, do tego stopnia, że nie sposób rozpoznać, co dokładnie przedstawiały. Zachowała się stolarka drzwiowa oraz częściowo okienna, a także kute balustrady balkonów, które zdobią metalowe ornamenty w postaci kwiatowych girland. Po przekroczeniu progu bramy uwagę naszą zwrócą drewniane klatki schodowe z tralkowymi balustradami, fragmenty witraży w oknach oraz sień wyłożona posadzką z płytek ceramicznych i lastryko. Na drugim piętrze uwagę zwracają umieszczone na wprost schodów częściowo przeszklone, dwuskrzydłowe drzwi do dwóch mieszkań. Wszystko to także dość mocno już zniszczone. Ozdobą mieszkań są sztukaterie oraz kaflowe piece.

Kamienica przy ul. Poznańskiej 50 - frontowa część budynku (sierpień 2011). Fot. Ewa KowalskaUżytkowa powierzchnia lokali mieszkalnych to łącznie ponad 1,5 tys. m2, zaś powierzchnia całego budynku jest o 400 m2 większa. Obecnie wszystkie 24 mieszkania są wynajęte. Od frontu w suterenach po obu stronach bramy mieszczą się lokale o funkcjach handlowych.

Od 1982 r. kamienica ta wraz z oficynami (dwoma czterokondygnacyjnymi bocznymi i jedną trzykondygnacyjną tylną) wpisana jest do rejestru zabytków. Niestety dzisiejszy stan jej utrzymania, choć przez konserwatora zabytków oceniany jako dobry, wskazuje na konieczność gruntownego i z pewnością bardzo kosztownego remontu. Czy znajdą się nabywcy skłonni dać za taką kamienicę 6 mln zł (3157, 89 zł/m2)? Historia zamknięta w jej murach jest zapewne nie do wycenienia. Pytanie więc, czy takiej sumy wart jest sam budynek. Położenie w centrum miasta (przy głównej arterii) oraz niewątpliwa uroda frontowej części kamienicy, choć nadszarpnięta przez ząb czasu, po renowacji odzyskać może dawny blask. Jedyne, czego jej w tym momencie potrzeba, to zatem hojny inwestor, który mógłby w niej urządzić choćby hotel – tych w Poznaniu podobno wciąż za mało.