Nowy ZUS w Szczecinie

20 października 2011 08:26:05 | Alicja Kowalska

Drukuj | A A A

Budynek ZUS na ul. Citroena. Fot. Alicja Kowalska

Wybudowany za 30 mln zł nowy budynek ZUS w Szczecinie ma usprawnić obsługę klientów. Z jego usług można korzystać już od połowy września br.

Nowy gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się przy ul. Andre Citroena w prawobrzeżnej części Szczecina. Budynek zapewnia komfortowe warunki pracy i obsługi. Ma ponad 8 tys. m², pięć kondygnacji: archiwum z systemem zabezpieczeń, parter z salą obsługi klienta (26 stanowisk na 400 m², przystosowane do osób niepełnosprawnych) i pocztą, gabinety lekarzy orzeczników oraz trzy piętra z pokojami dla pracowników. Przed budynkiem przewidziano parking na 160 miejsc.

Nowa siedziba znacznie odciąży oddział ZUS mieszczący się przy ul. Matejki, który od wielu lat był za mały - pracownicy tłoczyli się w pokojach, a klienci czekali w wielogodzinnych kolejkach na załatwienie sprawy. W ZUS-ie na ul. Citroena mieszczą się wydziały: Świadczeń Emerytalno-Rentowych, Orzecznictwa Lekarskiego oraz Kontroli Płatników Składek. Pozostałe piony i wydziały pozostały w budynku przy ul. Matejki. Klienci mogą korzystać z dowolnego urzędu, bez żadnej rejonizacji. Jedynie bardziej skomplikowane sprawy będą wyjaśniane tam, gdzie się mieści dany wydział. W nowej siedzibie zatrudnionych jest 450 pracowników.

Koszt postawienia budynku i jego wyposażenia wyniósł ok. 30 mln zł. Wykonawcą było konsorcjum firm Ciroko i Fasada.